Myślisz o implantach zębowych, ale niepokoją Cię pytania o ból i skuteczność zabiegu wszczepienia? Implanty uznawane są za jedno z najlepszych rozwiązań w nowoczesnej stomatologii. Zapewniają nie tylko doskonałą estetykę, ale i komfort użytkowania na co dzień.
Mimo wysokiej skuteczności i zaawansowanej technologii, obawy przed zabiegiem są naturalne. Czytając dalej, znajdziesz konkretną wiedzę o tym, co czeka Cię w gabinecie stomatologicznym. Sprawdzimy razem, czy należy bać się implantów zębów.
Jakie są obawy i mity związana z implantami zębowymi?
Obawy związane z implantami zębowymi często wynikają z niewiedzy lub krążących mitów. Największym strachem jest zwykle ból. W rzeczywistości jednak (i tu przychodzi uspokojenie) zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest całkowicie bezbolesny. Ewentualny dyskomfort w dniach po jego przeprowadzeniu można złagodzić przy pomocy zwykłych leków przeciwbólowych. Inna obawa? To, że implant nie „przyjmie się” – czyli nie dojdzie do osteointegracji, czyli połączenia implantu z kością. Statystyki są jednak po stronie pacjenta – większość zabiegów kończy się dobrym gojeniem, a współczesne metody pozwalają na bardzo precyzyjne dostosowanie implantu do indywidualnych cech pacjenta.
Mity związane z implantami zębowymi też mają się „całkiem nieźle”. Na przykład wielu ludzi myśli, że implanty to rozwiązanie tylko dla osób starszych. Tymczasem są one świetnym wyborem dla każdego, kto ma problem z brakami w uzębieniu. Wbrew obiegowej opinii, implanty to również opcja dla osób aktywnych i uprawiających sport – nowoczesne materiały i techniki implantacji sprawiają, że implant jest mocny i trwały (ba, czasem bardziej niż naturalne zęby!). Nie zapominajmy też o estetyce – wspólnie z odbudową protetyczną, implanty zębów zapewniają naturalny wygląd i komfort, których nie dadzą tradycyjne metody.
To może Cię zainteresować: Jak smakuje kombucha? Smak napoju herbacianego z grzyba!
Jeśli ciekawi Cię ta tematyka, to tutaj mamy inny artykuł w tej tematyce: Jak dbać o implanty zębowe? Poradnik stomatologiczny
Statystyki powodzenia zabiegów implantologicznych i ryzyko powikłań
Statystyki w świecie implantologii potwierdzają wysoką skuteczność zabiegów wszczepienia implantów. Nie bez powodu tyle osób podejmuje decyzję o dołączeniu do grona szczęśliwców z nowymi, błyszczącymi „trzecimi zębami”. Ryzyko powikłań istnieje, ale przy odpowiedniej opiece i wiedzy specjalisty jest ono minimalne. Zacznijmy od tego, że sukces implantacji to nie lada wyczyn, ale współczesna stomatologia jest na tyle zaawansowana, że współczynniki powodzenia sięgają nawet ponad 90%. Prawda, robi wrażenie?
Ale stop, to przecież normalne, że przed takim zabiegom jak „wszczepienie obcego ciała” w jawę mogą wkradać się wątpliwości. Dlatego ważne jest, by skonsultować się ze swoim stomatologiem. Rozwieje on te obawy, bazując na osobistym doświadczeniu i wiedzy na temat implantów. Naturalne jest, że każda ingerencja w ciało wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednakże (i o tym też warto wiedzieć) gdy się już zdecydujesz, zadbaj o to, aby wybrać taką klinikę, gdzie przeprowadzone zostaną potrzebne badania oraz będziesz miał zapewnioną odpowiednią opiekę po zabiegu.
Już wiesz czy należy się bać implantów zębów. Działaj!
Implant to inwestycja w zdrowie i estetykę na lata. Tak, może to nie jest najtańsza opcja. Jednak patrząc na to w perspektywie, koszt rozkłada się na długie lata korzystania z pięknego uśmiechu. Poza tym, ochrona sąsiednich zębów przed szlifowaniem, jak to ma miejsce w przypadku mostów, to kolejny plus. Jeśli masz solidnego stomatologa, który szczegółowo ocenił stan Twojego zdrowia, to nie ma się czego bać. Każdy przypadek jest inny, ale profesjonalne kliniki zadbają o to, abyś był dobrze przygotowany do zabiegu i wszystko przebiegło gładko.
Implantacja zębów to znaczący krok do uzyskania ogromnego komfortu życia. Po adrenalinie w trakcie podejmowania decyzji następuje etap, kiedy możesz cieszyć się pełnym, silnym uśmiechem. Więc jeśli obawy i mity zostały już rozwiane a Ty czujesz się gotowy, to czym prędzej skontaktuj się ze swoim stomatologiem. Działaj! Zadbaj o swoje zęby i siebie!