NogiO zakrzepicy mówimy, gdy ma miejsce pojawienie się skrzepliny w świetle naczynia krwionośnego. Układ krzepnięcia w organizmie człowieka jest tak skonstruowany, aby zapewniać prawidłowy przepływ krwi w przypadku uszkodzenia naczynia krwionośnego w taki sposób, aby nie doszło do całkowitego zamknięcia światła naczynia krwionośnego. Jednak pod wpływem pewnych czynników może dochodzić do powstawania skrzeplin, z których rozpuszczeniem organizm nie jest w stanie sobie samodzielnie poradzić. 

Triada Virchowa – teoria dotycząca czynników powodujących zakrzepicę żylną

Triadą Virchowa jest określany zespół trzech czynników, które wywołują zakrzepicę żylną. Twórcą teorii był Rudolf Virchow – niemiecki antropolog i politolog. Wyróżnił następujące czynniki odpowiedzialne za zakrzepicę:

  • spowolnienie przepływu krwi,
  • dysfunkcje ściany naczynia,
  • nadmierna krzepliwość krwi.

Ze niekorzystnymi zmianami hemodynamicznymi związanymi ze zmniejszonymi przepływem krwi mamy do czynienia przede wszystkim w przypadku ucisku żył i unieruchomienia kończyn. Na zakrzepicę narażono są osoby obłożnie chore, leżące. Również zażywanie leków moczopędnych sprawia, że przepływ krwi ulega spowolnieniu. Do dysfunkcji ścian naczynia prowadzą uszkodzenia mechaniczne, choroby metaboliczne takie jak cukrzyca i niektóre leki. Ponadto na zmiany w krzepliwości krwi wpływają operacje chirurgiczne.

Charakterystyka objawów zakrzepicy żylnej

Organizm niekiedy jest w stanie samodzielnie rozpuścić skrzeplinę lub przynajmniej jej część, ale gdy tkwi w ścianie naczynia może ulegać powiększeniu, a wówczas zwiększa się aktywność płytek krwi, które sprzyjają wiązaniu włókna skrzepliny. Ostatecznie prowadzi to do całkowitego zamknięcia światła naczynia. Wówczas krew zaczyna przepływać pobliskimi naczyniami, omijając zator z zakrzepu. Efektem jest obrzęk kończyny, a nawet zwiększenie ciepłoty ciała w tym miejscu. Można zaobserwować zaczerwienienie skóry i ewentualne niebieskie zabarwienie. Pojawia się ból w łydce, stopie i dole podkolanowym, który łagodnieje w momencie uniesienia kończyny do góry. Objawy wymagają natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem.

Charakterystyka objawów zakrzepicy tętniczej

W przypadku zakrzepicy tętniczej występują niepokojące objawy takie jak duszności i ucisk w klatce piersiowej. Chwilowe niedowłady i ból podczas chodzenia nigdy nie powinny być bagatelizowane. Pomoc lekarską należy wezwać od razu, gdy pojawią się zaburzenia mowy i widzenia. Mogą występować również zaburzenia świadomości i zawroty głowy. Wiele interesujących i niezwykle przydatnych informacji na temat zakrzepicy znajduje się na stronie https://www.zakrzepica24.pl.

Badania diagnostyczne

W wywiadzie lekarz określa prawdopodobieństwo zakrzepicy zgodnie z odpowiednią skalą, np. Wellsa. Jeżeli podejrzewa się, że przyczyna dolegliwości jest jednak inna, wykonuje się dla pewności badanie krwi w kierunku ustalenia stężenia D-dimerów. W przypadku większego prawdopodobieństwa zakrzepicy od razu podaje się leki przeciwzakrzepowe i kieruje na USG. Może zostać też wykonane badanie RTG z użyciem kontrastu lub tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.