Sztywność karku – objaw polegający na braku możliwości biernego dosięgnięcia brodą mostka z powodu nadmiernej sztywności mięśni karku. 

Badanie i objawy sztywności karku

Sztywność karku bada się biernie zginając kark leżącego pacjenta i zbliżając go w stronę klatki piersiowej. U osoby zdrowej można dotknąć brodą mostek co oznacza, że objaw ten jest ujemny. U osób, u których objaw ten jest dodatni dotknięcie brodą mostka jest niemożliwe z powodu oporu i bólu, który powoduje odruchowy skurcz mięśni karku.

Nasilenie sztywności karku mierzy się poprzez sprawdzenie odległości między mostkiem a brodą (wartość tą podaje się w centymetrach lub określa liczbą palców jaka mieści się w tej przestrzeni). Bardzo rzadko nasilenie sztywności mięśni kręgosłupa jest tak duże, że głowa pacjenta odchyla się do tyłu, a tułów wygina się do przodu.

Przed wykonaniem tego badania należy upewnić się, że pacjent nie ma uszkodzonego odcinka szyjnego kręgosłupa (m.in. po urazie lub u chorego na reumatoidalne zapalenie stawów) oraz nie zagraża mu wgłobienie mózgu. Sztywność karku należy różnicować z innymi jednostkami chorobowymi, które powodują ograniczenie ruchomości karku, jak np. zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa, choroba Parkinsona czy zapalenie węzłów chłonnych.

Sztywność karku jako objaw oponowy

Sztywność karku może być dodatnia u osób z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.

Podziel się:
[Głosów:3    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *