Można sformułować odważną tezę, że nie ma już pytania, na które nie znaleźlibyśmy odpowiedzi w internecie. Nie ma w tym nic złego, dopóki nie dotyczą one nasze zdrowia. Bardzo często możemy bowiem natknąć się na sprzeczne informacje rozsiane na różnych forach i portalach. 

Osoby cierpiące na bóle reumatologiczne i szukające w taki sposób ich przyczyny mogą poczuć się przytłoczone, a zamiast konkretnej wiedzy otrzymują pobieżne informacje. W związku z tym wizyta w poradni reumatologicznej zawsze będzie bardziej cenna niż poszukiwanie porad w internecie – o tym opowiedzą eksperci z emc-sa.pl.

Dr Google – kim właściwie jest?

Liczba internetowych zasobów medycznych jest oszałamiająca. Jeśli nie posiadamy umiejętności skutecznego poszukiwania informacji, to zapewne po kilku minutach znajdziemy stronę, na której autorami porad są zupełnie niedoświadczone osoby. Jeśli w naszej poradni reumatologicznej nie otrzymaliśmy listy portali, na których widnieją przydatne informacje, to zapewne poszukiwanie tych najbardziej wiarygodnych zajmie nam wiele godzin.

Niepotwierdzone i błędne dane są wszechobecne w internecie. Jedno z ostatnich badań przeprowadzonych przez studentów medycyny w Harvardzie wykazało, że z 85 stron o dnie moczanowej ponad połowa nie oferowała żadnych wartościowych informacji lub nawet wprowadzała czytelników w błąd. Ponadto aż 68% z nich zostało oznaczonych jako trudne do odczytania i zrozumienia.

„Dr Google może być każdy z nas, niezależnie od wieku, wykształcenia czy doświadczeń związanego z daną chorobą” – tłumaczą eksperci z emc-sa.pl. Na jednym forum możemy więc znaleźć informacje napisane przez pacjenta leczącego się wiele lat, a zaraz obok notatkę dodaną dla żartu przez dziecko. Ważne jest, aby mieć świadomość takiego procederu.

Poradnia reumatologiczna jest koniecznością?

Choroby reumatologiczne należą do bardzo szerokiej grupy, więc aby odpowiednio i szybko je zdiagnozować niezbędne jest wykonanie kilku badań. Niestety nie jesteśmy w stanie zrobić ich przez internet. Nie jest to jedyną przyczyną tego, że osoby odczuwające ból lub zaburzenia układu ruchu powinny udać się do poradni reumatologicznej. Spędzając wiele czasu na szukaniu odpowiedzi na nurtujące nas pytania w internecie, możemy często przeczytać rzeczy nie tylko niezgodne z prawdą, ale także szkodliwe. Niejednokrotnie bowiem można przeczytać, jak to każdy ból w naszym ciele spowodowany jest nowotworem złośliwym.

Dlatego aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i nie tracić czasu na rozmowy z zupełnie nieprzygotowanymi forumowiczami, lepiej skontaktować się z prawdziwym lekarzem w poradni reumatologicznej.

Podziel się:
[Głosów:1    Średnia:5/5]