Ból brzuchaSilne bóle brzucha mogą być oznaką wielu poważnych dolegliwości, które często wymagają nawet interwencji chirurgicznej. Nie należy zatem bagatelizować ostrego bólu żołądka ani innych dolegliwości brzusznych, ponieważ ich konsekwencje mogą stanowić nawet zagrożenie dla naszego życia. Określeniem, które zazwyczaj pojawia się w takich przypadkach, jest ostry brzuch. 

Jak rozpoznać ostry brzuch?

Objawy ostrego brzucha to przede wszystkim nagły ból brzucha, który pojawia się znienacka i narasta przez kilka dni. Dość łatwo i precyzyjnie można go zlokalizować, ponieważ zasięg tego typu ostrego bólu brzucha jest ograniczony, skupia się on w jednym miejscu. Może towarzyszyć mu zwiększone, stałe napięcie mięśni brzucha. Poza tym u osób cierpiących na ostry brzuch pojawia się często przyspieszony rytm serca, wymioty i nudności, zaparcia, wzdęcia oraz brak jakichkolwiek słyszalnych oznak perystaltyki jelit. W wyjątkowych przypadkach zdarza się, że ostry brzuch nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi, za to występują pozostałe objawy.

Nie czekaj, aż samo przejdzie

W momencie pojawienia się mocnego bólu brzucha, jeżeli zachodzi podejrzenie, że może to być ostry brzuch, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Taka dolegliwość nie ustąpi bowiem samoczynnie. Lei przeciwbólowe, stosowane jako jedyny środek, mający zastąpić fachową konsultację i opiekę lekarską, również nie przyniosą pozytywnych skutków: mogą jedynie zminimalizować sam ból, jednak nie usuną jego przyczyny. Wręcz przeciwnie – mogą doprowadzić do pogorszenia stanu pacjenta. Poza tym w przypadku podejrzenia ostrego brzucha nie jest wskazane przyjmowanie leków, jak również spożywanie posiłków i napojów. Wizyta na pogotowiu jest zatem nieodzowna. Podstawowa diagnostyka w przypadku silnego bólu brzucha polega na wykonaniu badania fizykalnego oraz przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem. Następnie wykonuje się badania laboratoryjne, a także USG jamy brzusznej lub rentgen.

O czym może świadczyć ostry ból brzucha?

Ostry brzuch nie jest jednoznacznym symptomem, który sygnalizuje jedną, konkretną chorobę. Przyczyn takiego bólu może być wiele. Do najczęściej spotykanych chorób, których objawem jest m.in. ostry brzuch, należą:

  • zapalenie wyrostka
  • perforacja wrzodu żołądka lub dwunastnicy
  • perforacja jelit
  • zapalenie uchyłka (u starszych osób)
  • zakażenie dróg moczowych
  • zawał
  • zapalenie trzustki lub pęcherzyka żółciowego
  • schorzenia przewodu pokarmowego lub wątroby
  • krwawienie wewnątrz jamy brzusznej (np. spowodowane urazem)

Dodatkowo, jak czytamy na http://www.no-spa.pl/03_article_objawy_ostrego_brzucha.html, ostry brzuch u kobiet może być wywołany przez dolegliwości o charakterze ginekologicznym, jak np. ciąża pozamaciczna, zapalenie jajowodów, torbiele jajników czy endometriozę. Niestety, samodzielne rozważania na temat tego, co mogło wywołać silny ból brzucha raczej nam nie pomogą , kiedy znajdziemy się w takiej sytuacji. Wówczas najrozsądniejszym wyjściem będzie skorzystanie z natychmiastowej pomocy medycznej.