Niedodma prawego płuca

Niedodma prawego płuca (źródło: https://commons.wikimedia.org)

Niedodma płuc (nazywana również zapadnięciem) to utrata objętości płuca, spowodowana nieprawidłowym rozprężaniem przestrzeni powietrznych w płucu. Jej skutkiem jest przetaczanie z tętnic płucnych do żył zbyt nisko utlenowanej krwi. Niedodma prowadzi do hipoksji, perfuzji oraz zaburzeń równowagi wentylacji płuc.

Rodzaje niedodmy płuc

Podziału niedodmy płuc dokonuje się ze względu na jej przyczynę lub lokalizację zapadniętych pęcherzyków płucnych.

Niedodma resorpcyjna

Przyczyną niedodmy resorpcyjnej jest zaczopowanie pęcherzyków płucnych, które uniemożliwia przedostawanie się powietrza do dystalnego odcinka płuc. Powietrze, które już się tam znajduje zostaje wchłaniane, a pęcherzyki płucne zapadają się. Zajętość płuca przez niedodmę jest zależna od stopnia zaczopowania pęcherzyków i może obejmować całe płuco, cały jego płat lub tylko wybrane jego segmenty. Niedodma resorpcyjna występuje przeważnie po operacjach płuca, może być także powikłaniem rozstrzenia płuc, przewlekłego zapalenia oskrzeli, nowotworu lub astmy oskrzelowej.

Niedodma z ucisku (bierna, podstawna)

Przyczyną niedodmy z ucisku jest gromadzenie się płynu, krwi lub powietrza w jamie opłucnej, czego skutkiem jest zapadnięcie przylegającego płuca. Obecność płynu opłucnowego najczęściej spowodowana jest zastoinową wadą serca oraz przeciek powietrza do jamy opłucnej. Niedodma z ucisku występuje najczęściej u osób obłożnie chorych oraz pacjentów w trakcie operacji lub po operacji.

Niedodma z obkurczenia (bliznowacenia)

Przyczyną niedodmy z obkurczenia są zmiany włókniejące płuca lub opłucnej.

Leczenie niedodmy płuc

Wszystkie rodzaje niedodmy za wyjątkiem niedodmy z obkurczenia są potencjalnie odwracalne. Ich leczenie powinno przebiegać w trybie pilnym w celu zapobiegnięcia hipoksemii oraz możliwemu zakażeniu zapadniętego płuca.

Opracowanie na podstawie: Vinay Kummar, Abdul K. Abbas, John C. Aster: Robbins Patologia 2 wydanie. Wrocław: ELSEVIER SAUNDERS, 2015

Podziel się:
[Głosów:10    Średnia:4.8/5]

One comment on “Niedodma płuc (zapadnięcie)

  • Dziękuję za opracowanie tematu niedodmy płuc w prosty sposób, dużo łatwiej się to czyta niż w książkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *