Mięsak maziówkowy, maziak (synovial sarcoma) to nowotwór złośliwy, wywodzący się głównie z tkanek miękkich sąsiadujących ze stawami, w większości przypadków ze stawem kolanowym. Pierwotnie uważano, że mięsak maziówkowy rozwija się wewnątrzstawowo, tymczasem jedynie 10% mięsaków maziówkowych rozwija się w stawach. Zdarza się również, że rozwija się z dala od dużych stawów.

Objawy

Głównym objawem mięsaka maziówkowego jest ból w okolicach stawów, bez wyraźnego powiększenie jego okolic. Często poza bólem choremu na mięsaka maziówkowego towarzyszą problemy z poruszaniem chorą kończyną. Często jest to bodziec do wykonania badania rentgenowskiego, które w takim przypadku ujawnia obecność guza.

Rozpoznanie

Mięsaka maziówkowego rozpoznaje się na podstawie zdjęcia rentgenowskiego chorej kończyny. Zdarza się również, że w celu dodatkowej diagnostyki wykonywany jest rezonans magnetyczny. W celu potwierdzenia mięsaka maziówkowego wykonuje się badanie histopatologiczne pobranej tkanki, dzięki któremu możliwe jest postawienie ostatecznej diagnozy.

Leczenie

Leczenie mięsaka maziówkowego polega na wykonaniu rozległego zabiegu chirurgicznego o dużym poziomie skomplikowania. Podczas wykonywania zabiegu dokłada się starań, aby zachować kończynę. Zdarza się, że w ciężkich przypadkach, gdy mięsak maziówkowy zajął dużą część kończyny konieczna jest jej amputacja. Dodatkowo zabieg chirurgiczny łączony jest z radioterapią oraz chemioterapią.

Podziel się:
[Głosów:10    Średnia:4.8/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *