Zaćma jest najczęściej występującą chorobą degeneracyjną oczu. Atakuje soczewkę gałki ocznej i prowadzi do dużego pogorszenia się wzroku a nawet jego utraty. Powstaje na skutek różnych czynników, z czego najczęściej występującym okazuje się starszy wiek. Jednak zaćma może powstać w wyniku urazu. Czy taki rodzaj choroby leczy się inaczej?

Częścią gałki ocznej jest soczewka, czyli znajdujący się pomiędzy ciałkiem szklistym a tęczówką przezroczysty i elastyczny krążek, którego rolą jest załamywanie promieni świetlnych. To dzięki soczewce zachodzi zjawisko akomodacji, czyli dostosowywania oka do patrzenia z bliska i z daleka, a także powstaje odwrócony i pomniejszony obraz na siatkówce. Zaćma doprowadza do tego, że na soczewce powstają przebarwienia, plamki i zmętnienia, co znacznie utrudnia przenikanie promieni świetlnych do innych warstw gałki ocznej, a co za tym idzie, wzrok przestaje być ostry.

Zaćma głównie powstaje w podeszłym wieku i to właśnie starcza odmiana katarakty jest najczęściej leczoną. Jednak lekarze podejmują się również leczenia zaćmy cukrzycowej, posterydowej, a także pourazowej. Te pozostałe to tak zwana zaćma nabyta, która może powstawać w wyniku cukrzycy, zapalenia błony naczyniowej,  zapalenia twardówki i zapalenia rogówki, a także niedoczynności tarczycy, przytarczyc, innych chorób narządu wzroku lub właśnie po urazie. Dowiedz się więcej, jak wygląda leczenie zaćmy:  https://www.kardiotel.pl/operacja-zacmy-kiedys-i-dzis. Jak wygląda leczenie zaćmy pourazowej?

Można doświadczyć różnych urazów gałki ocznej: mechanicznych (tępych bądź penetrujących), chemicznych lub fizycznych. W zależności od rodzaju urazu na jego skutek może powstać zaćma popromienna, hutnicza, elektryczna bądź powikłana. Leczenie zaćmy pourazowej nie różni się niczym od leczenia najczęstszej zaćmy starczej. Przeprowadza się wówczas zabieg chirurgiczny – zazwyczaj fakoemulsyfikację, podczas której usuwa się zmętniałą soczewkę przy pomocy aparatu z głowicą emitującą fale ultradźwiękowe. Na jej miejsce wstawia się nową soczewką, a pacjent jeszcze tego samego dnia może opuścić oddział szpitalny.

Podziel się:
[Głosów:1    Średnia:5/5]