Cukrzyca jest jedną z chorób zaliczanych do grupy schorzeń cywilizacyjnych. Objawia się m.in. nieprawidłowym stężeniem cukru we krwi. Jakie są zatem normy tego wskaźnika, kiedy warto wykonywać badanie poziomu cukru we krwi, jakie są pierwsze objawy cukrzycy? Odpowiadamy na te i inne pytania! 

Cukrzyca to schorzenie metaboliczne, które objawia się zwiększonym poziomem cukru we krwi oraz powikłaniami w obrębie naczyń krwionośnych. Choroba ta powoduje znacznie obniżenie jakości życia, niesie ze sobą większe ryzyko wystąpienia innych chorób, kalectwa, a nawet śmierci. Obecnie rozróżnia się dwa typy cukrzycy:

 • cukrzyca typ 1 – chory w ogóle nie produkuje swojej insuliny i musi przyjmować ten hormon z zewnątrz,
 • cukrzyca typ 2 – organizm produkuje insulinę, ale inne tkanki cechuje zmniejszona wrażliwość na jej działanie (1).

Cukrzyca – pierwsze objawy

Warto pamiętać, że przewlekła cukrzyca niesie ze sobą ryzyko uszkodzeń i zaburzeń funkcjonowania oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na pierwsze objawy cukrzycy, do których zalicza się:

 • zmniejszenie masy ciała,
 • większe niż zazwyczaj pragnienie,
 • wielomocz,
 • wzmożona senność,
 • osłabienie,
 • wystąpienie na skórze zmian ropnych,
 • pojawienie się stanów zapalnych narządów moczowo-płciowych.

Występowanie takich objawów powinno być sygnałem do wykonania badania stężenia cukru we krwi (2).

Cukier we krwi – normy

Jeśli chodzi o prawidłowy cukier we krwi, to w przypadku badania wykonywanego na czczo (czyli na podstawie próbki krwi pobranej od ośmiu do czternastu godzin od ostatniego posiłku) wynosi on od 70 do 99 mg/dl. Jeżeli stężenie cukru we krwi wynosi od 100 do 125 mg/dl mówi się o nieprawidłowej glikemii na czczo, zaś jeśli przekracza 126 mg/dl mamy do czynienia z cukrzycą. W przypadku badania wykonywanego o dowolnej porze dnia i bez przygotowań chorobę rozpoznaje się, gdy cukier we krwi jest równy lub przekracza 200 mg/dl, a współtowarzyszą mu wymienione powyżej objawy (2).

Przypisy:

 1. Jagielski A.K, Piesiewicz A. Cukrzyca wyzwaniem dla medycyny XXI wieku — wnioski z badań klinicznych i biochemicznych. Postępy Biochemii. 2011;57(2):191.
 2. Araszkiewicz A, Bandurska-Stankiewicz E, Budzyński A. et al. Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2017. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Diabetologia Praktyczna. 2017;3:A5.

Podziel się:
[Głosów:1    Średnia:5/5]