Karboksyhemoglobina (HbCO) to połączenie hemoglobiny (Hb) z tlenkiem węgla II (CO), potocznie nazywanym czadem. Powinowactwo hemoglobiny do tlenku węgla II oraz szybkość reakcji jest około 200 razy większe niż do tlenu. Z tego powodu dość często dochodzi do zatruć, a nawet zgonów, ponieważ tlenek węgla blokuje przyłączanie tlenu do hemoglobiny. Nawet przy niewielkim stężeniu tlenku węgla II w powietrzu (już od 0,16%) większość hemoglobiny jest przekształcana w karboksyhemoglobinę, w efekcie czego transport tlenu do komórek ciała jest mocno ograniczony.

Stężenie karboksyhemoglobiny we krwi

Prawidłowe stężenie karboksyhemoglobiny we krwi wynosi do 3% całkowitej zawartości hemoglobiny w przypadku zdrowych ludzi. W przypadku palaczy stężenie może wynosić nawet 4-8%. Wynika to z faktu, iż organizmy żywe same produkują tlenek węgla, który ma działanie przeciwzapalne. Przy 20% stężeniu pojawiają się objawy zatrucia, natomiast przy stężeniu 60% dochodzi do utraty przytomności, a przy stężeniu około 80% dochodzi do zgonu. Powodem wzrostu stężenia karboksyhemoglobiny we krwi jest zwiększona obecność tlenku węgla w powietrzu oraz fakt ekspozycji na ten czynnik ryzyka.

Zatrucie tlenkiem węgla

Zatrucie tlenkiem węgla występuje w momencie długotrwałej ekspozycji na tlenek węgla II w powietrzu. Na przewlekłą ekspozycję na działanie tlenku węgla II wystawieni są szczególnie palacze tytoniu oraz osoby palące biernie.

Objawy zatrucia są mało charakterystyczne i łatwo pomylić je z innymi dolegliwościami. Należą do nich:

  • bóle głowy
  • zaburzenia świadomości
  • zaburzenia psychoruchowe
  • nudności i wymioty
  • ogólne osłabienie organizmu

Nie występuje natomiast sinica, która normalnie występuje w przypadku silnego niedotlenienia organizmu. Jest to spowodowane faktem, iż karboksyhemoglobina ma kolor intensywnie czerwony. Objawy zatrucia tlenkiem węgla II widoczne są dopiero przy dużym stężeniu (30-50%) karboksyhemoglobiny.

Usuwanie karboksyhemoglobiny z organizmu

Karboksyhemoglobina zawarta we krwi ulega rozpadowi w środowisku o wysokim ciśnieniu atmosferycznym. Z tego powodu osoby, które uległy zatruciu tlenkiem węgla, a w ich organizmach powstała nadmierna ilość karboksyhemoglobiny, należy umieścić w komorze hiperbarycznej z powietrzem dodatkowo wzbogaconym w tlen. Komora hiperbaryczna została wynaleziona z myślą o leczeniu choroby wysokościowej, jednak z powodzeniem znalazła zastosowanie również w medycynie.

Podziel się:
[Głosów:10    Średnia:4.8/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *