Istnieje kilka powodów, dla których warto ucyfrawiać aparaty RTG. Głównym powodem jest ulepszenie jakości diagnostycznej badania. Uzyskany obraz cyfrowy RTG można w dowolny sposób modyfikować. Ponadto, z jednego obrazu można uzyskać obraz tkanek miękkich i kostnych. Lekarz może także – w zależności od potrzeb – ustawić poziom zaczernienia, kontrastu, powiększyć obraz i dokonać odpowiednich pomiarów. Takich możliwości nie daje radiologia analogowa, w której otrzymuje się jedno zdjęcie. 

Ponadto, przy większym ucyfrowieniu chroni się pacjenta przed nadmierną dawką promieniowania. Choć sama projekcja wykonywana jest przy zbliżonym poziomie ekspozycji jak w przypadku radiologii analogowej, redukcję dawki uzyskuje się przede wszystkim przez wyeliminowanie powtórzeń nieudanych zdjęć.

Na korzyść aparatów ucyfrowionych przemawia także ekonomia. Dzięki ucyfrowieniu unika się m.in. kosztownej obróbki chemicznej obrazu. Ponadto, stosując radiografię cyfrową, niepotrzebna jest ciemnia, której pomieszczenie można wykorzystać do innych celów. Co więcej, można także zlikwidować archiwum zdjęć, w którym przechowywane są zdjęcia RTG.

Udogodnienia stosowane w radiografii cyfrowej

Elastyczność cyfrowej radiografii zwiększa m.in. bezprzewodowy przenośny detektor RTG. Jednym z producentów tego urządzenia jest Philips. Detektor RTG może być stosowany w pracowniach radiografii cyfrowej firmy Philips, w pracowniach z systemem DRF oraz z mobilnymi systemami firmy Philips. Urządzenie zapewnia większą swobodę obrazowania, a interfejs użytkownika stacji akwizycyjnej Eleva upraszcza przebieg pracy.

Dostępny w ofercie nowoczesny detektor zapewnia wysoką jakość obrazu i znaczne pokrycie obszarów anatomicznych. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie szerokiej gamy badań i uwidocznienie szczegółów drobnych naczyń. Z tego względu często używane są aparaty RTG do stentów. Jeden z takich aparatów możesz zobaczyć na stronie: philips.pl/healthcare/product/HC722022CA/allura-xper-fd10-aparat-rtg

Ze sprzętem RTG współdziała także specjalne oprogramowanie do zaawansowanej wizualizacji o nazwie StentBoost, które poprawia wizualizację stentów i pomaga w precyzyjnym ich umiejscowieniu. Technologia StentBoost zapewnia lepszą wizualizację stentu przez zlikwidowanie szumu i struktur anatomicznych w tle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *