CiążaOkres ciąży jest szczególnym przeżyciem dla przyszłej mamy, ale jej przebieg ma wpływ nie tylko na sam poród, ale również na zdrowie dziecka, dlatego do sposobu odżywiania należy przykładać jeszcze większą wagę niż zazwyczaj. Magnez stanowi jeden z najważniejszych pierwiastków wpływających na samopoczucie mamy i rozwój dziecka. 

Dawka magnezu wskazana dla kobiet w ciąży

Specjaliści zajmujący się kwestiami żywienia szacują, że optymalna dzienna dawka magnezu w przypadku dorosłego, zdrowego człowieka powinna wynosić 4-12 miligramów na każdy kilogram masy ciała. U kobiet ciężarnych i karmiących zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta o około 35%. Zapotrzebowanie zwiększa się diametralnie od drugiego trymestru.

Jakie czynniki determinują zwiększone zapotrzebowanie na magnez?

Wzrost zapotrzebowania na magnez wiąże się ze zmianami hormonalnymi, w efekcie których dochodzi do zwiększonego wydalania go wraz z moczem. Równocześnie rozwijający się płód pobiera magnez, przez co kobieta musi przyjmować go więcej, aby zaspokoić potrzeby własnego organizmu, jak i dziecka. Codziennie płód potrzebuje około 8 miligramów magnezu. Z kolei w mleku koncentruje się około 25 miligramów pierwiastka w ciągu doby.

Znaczenie magnezu dla kobiety w ciąży i jej dziecka

Niedobory magnezu mogą być bardzo niebezpieczne dla kobiety w ciąży, ponieważ wywołują nadciśnienie tętnicze, które w tym okresie może prowadzić do stanu przedrzucawkowego i zatrucia ciążowego. Magnez jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego procesu kostnienia, co oznacza, że bierze udział w rozwoju układu kostnego płodu i zwiększa odporność na złamania kości mamy. W ciąży kobieta jest narażona na gorsze samopoczucie, a objawami niedoboru magnezu są skurcze i osłabienie mięśni. Niestety zbyt małe stężenie oddziałuje również na pobudliwość mięśni gładkich macicy, co może spowodować przedwczesny poród. Siarczan magnezu jest nawet wykorzystywany jako lek przeciwdziałający skurczom macicy w przypadku zagrożenia porodem w niepożądanym czasie. Kobiety ciężarne skarżą się często na wahania nastroju i drażliwość. Ze względu na oddziaływanie na układ nerwowy magnez działa uspokajająco. Pojawiają się również opinie, że pierwiastek chroni przed uszkodzeniami komórki nerwowe u noworodków charakteryzujących się niską masą urodzeniową. Ponadto obecność magnezu jest konieczna do syntezy istotnych związków takich jak witamina D, bez której układ kostny nie może się prawidłowo rozwijać, ponieważ jest odpowiedzialna za wiązanie wapnia. Planując ciążę lub spodziewając się już potomka, warto zdobyć cenną wiedzę na temat odżywiania i skutków niedoborów poszczególnych witamin i minerałów. Najważniejsze informacje na temat magnezu zostały zebrane na stronie https://www.magneb6.pl/dla%20kogo%20magnez/rola-magnezu-w-ciazy.

Najlepsze źródła magnezu

Magnez występuje w wielu produktach spożywczych, ale zwykle w formach, które nie są dobrze przyswajane przez organizm, dlatego zaleca się dodatkowe przyjmowanie magnezu z witaminą B6 w postaci odpowiedniego preparatu. Natomiast spośród naturalnych produktów warto postawić na: kakao, migdały, słonecznik, płatki owsiane, kaszę gryczaną i rośliny strączkowe.