AlergiaKoty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Niestety coraz częściej są też utrapieniem ludzi, bo rośnie liczba osób chorujących na alergię na sierść zwierząt (1). Jak się objawia alergia na sierść kota i czy może być groźna? 

Koty wywołują alergię

Szacuje się, że w krajach rozwiniętych nawet co druga osoba wykazuje jakieś objawy alergii. Jedną z najpopularniejszych odmian uczulenia jest alergia na sierść kota. W Stanach Zjednoczonych i Europie najpopularniejszym domowym czworonogiem jest pies, ale zaraz za nim popularnością cieszy się kot. Rosnąca liczba kotów w domach oraz zewnętrzne czynniki środowiskowe (np. zanieczyszczenie powietrza) sprawiają, że od 4 do 10% populacji naszej planety jest uczulona na sierść kota lub psa (1).

Uczulenie na sierść kota – objawy

Do objawów uczulenia na sierść kota zalicza się:

  • wyciek wydzieliny z nosa,
  • kichanie i świąd,
  • zaczerwienione i łzawiące oczy,
  • obrzęk i pieczenie powiek,
  • napadowy kaszel,
  • zmiany skórne (wysypka, pokrzywka) (2).

Można stwierdzić, że objawy alergii na sierść kota są bardzo podobne do objawów uczulenia na inne alergeny. Dlatego w przypadku pojawienia się wyżej wymienionych symptomów należy skonsultować się z lekarzem, który na podstawie testów skórnych i innych badań będzie mógł postawić diagnozę. Warto również pamiętać, że objawy uczulenia na sierść kota pojawiają się krótko po kontakcie ze zwierzęciem, co może być dodatkową wskazówką dla chorego i lekarza (2).

Dlaczego sierść kota uczula?

Najczęstszymi alergenami zwierzęcymi są białka. W przypadku kotów znajdują się one w naskórku, wydzielinie gruczołów potowych i łojowych oraz w moczu i ślinie. Przez codzienną aktywność i higienę, alergeny zatrzymują się na sierści kota, dlatego powszechnie uważa się, że uczula sama sierść. Bardzo trudno też pozbyć się kocich alergenów. Nawet dokładne sprzątanie mieszkania nie jest skuteczne. Przeprowadzono badania, w których odnaleziono zwierzęce alergeny nawet w centrach handlowych, do których nie można wprowadzać zwierząt. Substancje uczulające znalazły się tam, bo właściciele pupili domowych przynieśli je na ubraniach (2, 3).

Jeśli zauważymy u siebie objawy alergii na sierść kota i lekarz potwierdzi, że rzeczywiście dotknęła nas ta przypadłość, nie musimy od razu pozbywać się zwierzęcia z domu. Dziś metody odczulania są na tyle skuteczne, że chory może po nim nie wykazywać żadnych objawów alergii, nawet jeśli mieszka z kotem w jednym domu. Odpowiednie leczenie sprawi, że alergia na sierść kota nie będzie groźna (2).

Zainteresował Cię artykuł? Chcesz wiedzieć więcej wejdź na alergia.expert.

  1. Leszczyńska I,Zawisza E. Uczulenie na zwierzęta. https://www.esculap.com/publication/125510/Uczulenie_na_zwierz%C4%99ta Data dostępu: 31.03.2017
  2. Mejza F. Sierść zwierząt domowych. http://astma.mp.pl/wszystkooastmie/kacikalergika/45996,siersc-zwierzat-domowych Data dostępu: 31.03.2017
  3. Rudzki E. Alergia na włos kota. http://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57750,alergia-na-wlos-kota Data dostępu: 31.03.2017

Podziel się:
[Głosów:1    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *