Choroba transatlantycka występuje u osób, które przekroczyły co najmniej 3 strefy czasowe podróżując samolotem. Jest związana z rozregulowaniem zegara biologicznego – rytm biologiczny organizmu nie zgadza się z bodźcami dostarczanymi przez otoczenie (światło – ciemność, temperatura powietrza).

Objawy choroby transatlantyckiej

Skutkiem choroby transatlantyckiej jest rozkojarzenie podstawowych funkcji organizmu, takich jak trawienie, wydalanie, produkcja hormonów, krążenie krwi. W normalnych warunkach wszystkie te procesy są zsynchronizowane, organizm pozostaje w homeostazie. Natomiast w chorobie transatlantyckiej czynności życiowe organizmu są rozkojarzone i potrzeby organizmu nie są całkowicie zaspokojone.

Nasilenie objawów jest związane z kierunkiem podróży. Łatwiej przystosować się do zmieniających warunków otoczenia podróżując na zachód. Podczas takich podróży wydłuża się wewnętrzny zegar biologiczny, co jest bardziej zgodne z 25- godzinnym fizjologicznym cyklem biologicznym. Podróże na wschód powodują cięższe objawy, ponieważ rytm wewnętrzny zostaje skrócony.

Podobne objawy, lecz łagodniejsze można zaobserwować podczas zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie. Człowiek łatwiej przystosuje się do zmiany czasu z letniego na zimowy. Jest to spowodowane tym, że pierwszy dzień po zmianie czasu trwa 25 godzin.

Podziel się:
[Głosów:10    Średnia:4.8/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *