Czym jest chłoniak? To nowotwór złośliwy, który pochodzi z komórek układu limfatycznego. Charakteryzuje się dość niespecyficznymi objawami do których można zaliczyć m.in. spadek ciała, ciągłe uczucie zmęczenia czy nocne poty. Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju nowotworów. 

Chłoniak – poznaj objawy, przebieg oraz klasyfikację

Czym właściwie są chłoniaki? To choroby nowotworowe (wszystkie są nowotworami złośliwymi – można je jednak podzielić na zróżnicowanie złośliwości), które wywodzą się z układu limfatycznego (białe krwinki). Do jednego z najczęstszych objawów można zaliczyć powiększenie węzłów chłonnych, śledziony oraz wątroby, czasem mogą się także pojawić dosyć niespecyficzne objawy, takie jak ciągłe uczucie zmęczenia, spadek masy ciała czy nocne poty. Klasyfikacji nowotworu do tzw. chłoniaków dokonuje się na podstawie dodatniego wyniku Leukocyte Common Antigen w badaniu innunocytochemicznym. Chłoniaki można podzielić m.in. na ziarnicę złośliwą oraz chłoniaki nieziarniczne, ziarniniak grzybiasty, chłoniak z komórek płaszcza, chłoniak strefy brzeżnej, białaczka limfoblastyczna B-komórkowa oraz chłoniak hodgkina . Na ten rodzaj nowotworu (chłoniak) można zachorować w każdym wieku. Tak jak w przypadku innych nowotworów, chłoniaki rozwijają się w przypadku namnażania się wadliwych komórek.

Chłoniak Burkitta (objawy, przebieg, leczenie)

To złośliwa odmiana nowotworu, charakteryzująca się agresywnym i szybkim rozwojem. Dlatego też bardzo ważną rolę odgrywa jak najszybsza diagnoza. Ten rodzaj stosunkowo często występuje u dzieci (7 procent nowotworów u dzieci). W zależności od obszaru, który zajmie chłoniak burkitta, mogą występować różne objawy m.in. bóle brzucha, brak łaknienia, biegunka, wymioty. Jeśli chłoniak zajmie węzły chłonne może dojść do widocznych zmian w obwodzie. W jaki sposób przeporwadzić diagnozę? Jednym z pierwszych kroków może być morfologia z rozmazem oraz badania biochemiczne, ale również badanie moczu, USG, RTG, ECHO i EKG serca. Chłoniak Burkitta można podzielić na różne typy – typ endemiczny, typ sporadyczny, typ związany z niedoborem odporności. W przypadku tego rodzaju nowotworu złośliwego należy podjąć chemioterapię (leczenie ogólne).
Więcej informacji na temat chłoniaka, ale nie tylko znajdziesz na stronie Naszpikuj się wiedzą, Fundacji DKMS https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *