Achromatopsja (całkowita ślepota barwna) – wada wzroku, polegająca na częściowej lub całkowitej niezdolności do rozpoznawania barw. Jej przyczyną jest słabe działanie czopków w siatkówce oka lub ich brak. Osoby chore na achromatopsję widzą świat niemal całkowicie w odcieniach szarości. Wyróżnia się achromatopsję częściową – słabe działanie czopków oraz achromatopsję całkowitą – brak czopków w siatkówce oka.

Objawy achromatopsji

Achromatopsja objawia się przede wszystkim niezdolnością do rozpoznawania barw. Ludzie cierpiący na tę chorobę postrzegają świat niemal całkowicie w odcieniach szarości. Zdarza się, że chorzy są również nadwrażliwi na światło, cierpią na zaburzenia widzenia ostrego, a nawet oczopląs.

Występowanie achromatopsji

Achromatopsja jest bardzo rzadko występującą chorobą – występuje zaledwie u 0,005% populacji. Achromatopsja w znacznej większości występuje w postaci częściowej, dużo rzadziej w postaci całkowitej. Może być wrodzona lub nabyta w wyniku uszkodzeń oka lub chorób. Achromatopsja może być chorobą dziedziczną, co pokazuje tendencja do jej występowania w zamkniętych społecznościach.

Podziel się:
[Głosów:10    Średnia:4.8/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *